Players
Performance
Team Announcements

Team Announcements

Scottish Golf team selections will be announced on this page. Please click on the relevant drop down arrow to see full team and details.

Boys U16 Quadrangular | De Hoge Kleij, Netherlands | 10-12 April 2018

  • Logan Gillies (Nairn)
  • Cameron Johnstone (Troon Wellbeck)
  • Ruben Lindsay (Ayr Belleisle)
  • Ruari Mair (Buckpool)
  • Sebastian Sandin (Dunblane New)
  • Cormac Sharpe (Blairgowrie)

European Boys Team Championship | Kaskada Brno, Czech Republic | 10-14 July 2018

  • Jack Broun (Ayr Belleisle)
  • Greg Dalziel (Airdrie)
  • George Heath (Woodsome Hall)
  • Ruben Lindsay (Ayr Belleisle)
  • Connor McKinney (Joondalup)
  • Calum Scott (Nairn)

European Girls Team Championship | Forsgardens, Sweden | 10-14 July 2018

  • Kirsty Brodie (Strathmore)
  • Hannah Darling (Broomieknowe)
  • Louise Duncan (West Kilbride)
  • Carmen Griffiths (Aboyne)
  • Lorna McClymont (Milngavie)
  • Jennifer Rankine (Haggs Castle)

European Ladies Team Championship | Murhof Golf Club, Austria | 10-14 July 2018

  • Gemma Batty (West Linton)
  • Eilidh Briggs (Kilmacolm)
  • Chloe Goadby (St Regulus)
  • Connie Jaffrey (Troon Ladies)
  • Hannah McCook (Grantown on Spey)
  • Shannon McWilliam (Aboyne)

European Amateur Team Championship | Faldo Berlin, Germany | 10-14 July 2018

  • Stuart Easton (Irvine)
  • Ryan Lumsden (Royal Wimbledon)
  • Euan McIntosh (Turnhouse)
  • Sandy Scott (Nairn)
  • Jamie Stewart (Old Course Ranfurly)
  • Euan Walker (Kilmarnock (Barassie))

The Junior Open Championship | Eden Course, St Andrews | 16-18 July 2018

  • Gregor Graham (Blairgowrie)
  • Evanna Hynd (Elmwood Golfing Society)

European Young Masters | Oslo Golf Club, Norway | 26-28 July

  • Hannah Darling (Broomieknowe)
  • Carmen Griffiths (Aboyne)
  • Aidan O’Hagan (Old Course Ranfurly)
  • Calum Scott (Nairn)

Boys Home Internationals | Royal Dornoch, Scotland | 7-9 August 2018

  • Jack Broun (Ayr Belleisle)
  • Greg Dalziel (Airdrie)
  • George Heath (Woodsome Hall)
  • Ruben Lindsay (Ayr Belleisle)
  • Connor McKinney (Joondalup)
  • Aidan O’Hagan (Old Course Ranfurly)
  • Calum Scott (Nairn)
  • Andrew Thornton (Muckhart)
  • Liam Waldron (Royal Aberdeen)
  • Dean Walsh (Lochgelly)
  • Connor Wilson (Castle Park)

Girls Home Internationals | Ballybunion, Ireland | 8-10 August 2018

  • Kirsty Brodie (Strathmore)
  • Hannah Darling (Broomieknowe)
  • Louise Duncan (West Kilbride)
  • Carmen Griffiths (Aboyne)
  • Lorna McClymont (Milngavie)
  • Cameron Neilson (GC Alvaneu Bad)
  • Jennifer Rankine (Haggs Castle)

Ladies Home Internationals| Ballybunion, Ireland | 8-10 August 2018

  • Gemma Batty, (West Linton)
  • Eilidh Briggs (Kilmacolm)
  • Chloe Goadby (St Regulus)
  • Connie Jaffrey (Troon Ladies)
  • Hazel MacGarvie (Troon Ladies)
  • Hannah McCook (Grantown-on-Spey)
  • Shannon McWilliam (Aboyne)

World Amateur Team Championship – Espirito Santo Trophy (Women) | Carton House, Ireland | 29 August – 1 September 2018

  • Connie Jaffrey (Troon Ladies)
  • Hannah McCook (Grantown-on-Spey)
  • Shannon McWilliam (Aboyne)

World Amateur Team Championship – Eisenhower Trophy (Men) | Carton House, Ireland | 5-8 September 2018

  • Ryan Lumsden (Royal Wimbledon)
  • Sandy Scott (Nairn)
  • Euan Walker (Kilmarnock (Barassie))

European Senior Ladies Team Championship | Mont Garnie Golf Club, Belgium | 4-8 September 2018

  • Linda Allan (Glenbervie)
  • Alison Davidson (Stirling)
  • Gillian Kyle (East Renfrewshire)
  • Frances Millar (Carnoustie Caledonia)
  • Elaine Moffat (St Regulus)
  • Sheena Wood (Aberdeen Ladies)

European Senior Mens Team Championship | Diamond Golf Club, Austria | 4-8 September 2018

  • Lindsay Blair (Grangemouth)
  • Ian Brotherston (Dumfries & County)
  • Ronnie Clark (Erskine)
  • Kenneth Gallacher (East Kilbride)
  • Stewart Henderson (Hamilton)
  • Robert Smith (Nairn)

World Junior Girls Championship | Camelot Golf and Country Club, Ottowa, Ontario | 11-14 September

  • Hannah Darling (Broomieknowe)
  • Louise Duncan (West Kilbride)
  • Carmen Griffiths (Aboyne)

Men’s Home Internationals | Conwy, Wales | 12-14 September 2018

  • Kieran Cantley (Liberton)
  • Matt Clark (Kilmacolm)
  • Stuart Easton (Irvine)
  • Calum Fyfe (Cawder)
  • Jim Johnston (Ayr Belleisle)
  • Ryan Lumsden (Royal Wimbledon)
  • Euan McIntosh (Turnhouse)
  • Stephen Roger (Peebles)
  • Euan Walker (Kilmarnock (Barassie))
  • James Wilson (Balmore)
  • Jeff Wright (Forres)

Senior Mens Home Internationals | Southerness, Scotland | 18-20 September 2018

  • Lindsay Blair (Grangemouth)
  • Ian Brotherston (Dumfries & County)
  • Ronnie Clark (Erskine)
  • John Fraser (Royal Burgess GS)
  • Kenneth Gallacher (East Kilbride)
  • Robert Smith (Nairn)
  • Malcolm Reid (Sonning)

Senior Ladies Home Internationals | Burnham and Berrow, England | 2-4 October 2018

  • Linda Allan (Glenbervie)
  • Alison Davidson (Stirling)
  • Gillian Kyle (East Renfrewshire)
  • Lorna McKinlay (Dunnikier Park)
  • Frances Millar (Carnoustie Caledonia)
  • Elaine Moffat (St Regulus)
  • Sheena Wood (Aberdeen Ladies)